Wybór właściwej kamery do monitoringu

Nadzór wideo jest coraz popularniejszą formą zabezpieczenia własnej posesji, domu czy firmy. Instalacje stają się coraz tańsze, na rynku pojawiają się kolejni producenci kamer. Niestety ze względu na bardzo duży wybór urządzeń i ich cech trudno wybrać tę właściwą. Poniżej opisujemy najważniejsze cechy kamer, które trzeba wziąć pod uwagę przed ich zakupem.

Praca przy świetle dziennym czy w nocy

Jasność obszaru, który ma rejestrować kamera jest jedną z najważniejszych zmiennych, które wpływają na wybór modelu. Jeśli urządzenie będzie nadzorowało teren bardzo dobrze oświetlony wybór będzie znacznie łatwiejszy niż w przypadku kamery, która ma monitorować obszar słabo oświetlony lub ma pracować nocy (bez „odpowiedniego” oświetlenia).

W przypadku kamer przemysłowych, które będą monitorować obszar słabo oświetlony bardzo ważną cechą jest czułość matrycy określana w luksach. Czułość matrycy może się nieco zmieniać w zależności od tego czy ma rejestrować obraz w kolorze czy w odcieniach szarości (BW). Poniżej prezentujemy tabelę, którą warto porównać z parametrami technicznymi kamery. Znacznie ułatwi ona wybór odpowiedniej kamery w zależności od jej zastosowania.

 

Natężenia światła [lx] Przykład
0.0001 Noc – zachmurzone niebo
0.002 Noc – bezchmurne, gwieździste niebo
0.27 Noc – pełnia księżyca
1 Pełnia w strefie międzyzwrotnikowej
100 Pochmurny dzień
400 Wschód / Zachód słońca
10000-25000 Bezchmurny dzień
32000-120000 Bezpośrednie światło słoneczne

 

Zastosowanie wewnętrzne czy zewnętrzne

Kamery pracujące na zewnątrz budynków są narażone na bardzo trudne warunki takie jak:

  • wiatr,
  • deszcz,
  • wilgoć
  • promieniowanie UV.

W tym przypadku nie ma zbyt wielkiego wyboru. Jeśli urządzenie ma pracować na zewnątrz musi być do tego przystosowana. Takie urządzenia posiadają hermetyczną obudowę, która jest w stanie ochronić delikatną elektronikę przed zniszczeniem.

 

Przewodowe czy bezprzewodowe kamery

Aktualnie decyzja o wyborze kamery przewodowej czy bezprzewodowej nie ma już tak wielkiego znaczenia. Jeszcze parę lat temu prym wiodły systemy przewodowe (instalacje oparte o przewód koncentryczny) ze względu na wyższą jakość transmisji. Aktualnie zestawy do monitoringu bezprzewodowego oferują jakość praktycznie nie do odróżnienia od instalacji przewodowych.

 

Kamery PTZ czy stacjonarne

Jeśli trzeba monitorować większy obszar przy wykorzystaniu jednej kamery warto rozważyć zakup kamery PTZ ( Pan / Tilt / Zoom). W kamerach PTZ operator przy wykorzystaniu klawiatury PTZ ma możliwość sterowania ustawieniami kamery. Może obrócić kamerę tak by obserwowała inny obszar (w pionie i poziomie) oraz może przybliżyć obraz. Dostępne są również kamery PTZ, które obracają się i przybliżają obiekt, gdy wykryją ruch.

Zalety kamer PTZ

  • kamery PTZ są przeznaczone dla rozległych obszarów takich jak farmy, centra handlowe czy parkingi. Osiągają duże możliwości dzięki obracaniu się i przybliżaniu. Jest to dużo tańsze rozwiązanie niż instalowanie stałych urządzeń, których musi być więcej by pokryć cały obszar.
  • ręczne sterowanie: pracownicy obsługujący te urządzenia mają możliwość manualnego sterowania kamerą, dzięki czemu w przypadku zdarzenia lub zauważenia podejrzanej osoby mają możliwość śledzenia go.
    Jeśli opcja PTZ nie jest potrzebna, gdyż na przykład monitorowany jest wjazd do firmy / fabryki, wystarczy zwykła kamera stacjonarna.
  • automatyczna trasa monitorowania: użytkownik może określić harmonogram dla każdej kamery, czyli co jaki czas i jak szybko ma się obracać, a także w jakich miejscach się zatrzymywać, a także dostosować urządzenia ze względu na dzień i noc.

Wada kamery PTZ

  • ograniczona widoczność: co prawda kamery PTZ mogą się obracać, lecz kąt ich widzenia nie jest zbyt szeroki, a więc nie mogą zobaczyć wszystkiego co się dzieje i w przypadku gdy kamera akurat się odwróci, w nieobserwowanym miejscu może dojść do zdarzenia, które nie zostanie zarejestrowane.

Kamery ze zdalnym dostępem / podglądem

Zazwyczaj kamery podłączone są do monitorów podglądowych i rejestratorów NVR i DVR. W razie potrzeby można obejrzeć nagrany na rejestratorze materiał filmowy. Czasem jednak zachodzi potrzeba podglądu obrazu bezpośrednio z kamery, w trakcie podróży lub, gdy po prostu jesteś poza domem.
W takiej sytuacji kamera IPkamera HDCVI lub rejestrator musi być podłączona na stałe do internetu. Użytkownik może zalogować się do kamery wpisując odpowiedni adres w przeglądarce lub korzystając z oprogramowania dostarczonego przez producenta (przeznaczonego np. dla urządzeń mobilnych).