Co to właściwie jest CCTV

Monitoring CCTV (Closed Circuit TeleVision), który możemy również nazwać telewizją przemysłową, czy monitoringiem wizyjnym to coraz bardziej rozwijająca się dziedzina kontrolowania przy użyciu kamer. Instalacje monitoringu CCTV mogą sobie liczyć od 1 zwykłej kamery do setek kamer w tym kamer np. obrotowych, a ich sygnał przekazywany może być zarówno przez przewód jak i bezprzewodowo drogą radiową. Dzięki rozwojowi technologicznemu drugi sposób transmisji nie traci na jakości. Jest to cała gama możliwości dla użytkowników i projektantów.

 

Gdzie stosowany jest monitoring CCTV?

Użytkownicy wyposażają się w takie systemy z całej gamy powodów i zastosowań. Instalacje tego typu można zamontować w centrach handlowych, czy na terenie firm. Właściwie każdy użytkownik może znaleźć własne zastosowanie, a co za tym idzie, zbudować swoją instalację. Więcej pomysłów na zastosowanie systemów CCTV w artykule ” Zastosowanie systemów CCTV “.

 

Rodzaje technologii nowoczesnego monitoringu

Poprzez postęp technologiczny, coraz to nowsze pomysły projektantów i coraz większe potrzeby klientów rozwijają się nowoczesne technologie, które mają sprostać wymaganiom XXI wieku. Takimi technologiami są:

 

Technologia monitoringu AHD

Technologia AHD pojawiła się w produkcji pod koniec 2014 roku. Standard ten rozwinęła koreańska firma Nextchip, a teraz rozpowszechniana i ulepszana jest na całym świecie. Systemy AHD charakteryzują się bardzo wysoką jakością transmisji, mimo iż jest to technologia stosunkowo młoda i jeszcze nie tak powszechna jak inne standardy, choć potencjał i możliwości AHD zdają się być dużo większe niż te, które znane były dotychczas.

Więcej informacji o technologii AHD w artykule -> Monitoring AHD .

 

Technologia monitoringu HD-CVI

High Definition Composite Video Interface to standard przesyłu danych, który po raz pierwszy pojawił się w chińskiej firmie Dahua. Jest to system porównywalny do systemów AHD, poza niewielkimi różnicami jakości i ceny.

Przejdź do artykułu na temat technologii CVI by poznać jej dokładniejsze cechy. Strona z artykułem Monitoring CVI.

 

Technologia monitoringu IP

Sam standard istnieje już od ponad 90 lat. To właśnie urządzenia IP spowodowały wyparcie starego monitoringu analogowego i rozwój nowoczesnych systemów. Dowiedz się trochę więcej o standardzie IP w artykule Monitoring IP .

 

Podsumowanie

Wszystkie standardy (AHD, CVI, IP) są profesjonalne. Mają wysoką jakość i duże możliwości, które są wykorzystywane przez projektantów do tworzenia coraz to nowych urządzeń. Czy da się wyłonić najlepsze systemy spośród tej trójki?

Ciężko powiedzieć, że któryś z nich jest zły, a inny dobry, ponieważ wszystkie trzy standardy cechują się bardzo dobrymi parametrami, a różnic jest naprawdę niewiele. Największe różnice można zauważyć w cenie, ale także w trudności instalacji (przy czym instalacja IP jest znacznie bardziej skomplikowana od standardów AHD i CVI). Jeśli chodzi o jakość transmisji, można by wyłonić najlepszy system, ale są to tak niewielkie różnice, że nie warto wybierać tutaj górującego standardu. Polecić więc można zarówno system AHD, jak i CVI oraz IP. To od użytkownika zależy ile chce wydać na swój monitoring i w jaki sposób chce go zainstalować. Gwarancja jest taka, że każdy z nich to nowoczesny i świetnie działający system.