Ochrona przeciwprzepięciowa

 Prawie każdemu z nas przyszło spotkać się z uszkodzonym sprzętem elektronicznym z powodu tzw. przepięcia. Przepięcie to nagły i krótkotrwały skok napięcia w sieci. Nie możemy wyeliminować tego zjawiska w 100%, lecz możemy znacząco obniżyć ryzyko jego wystąpienia.  Zabezpieczanie posiadanego sprzętu przynosi korzyści dla użytkownika w postaci zminimalizowania kosztów ewentualnej wymiany urządzeń, lub ich naprawy.  Zabezpieczone instalacje CCTV, które są  uzbrojone w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe wyeliminują  potencjalne ryzyko uszkodzenia sprzętu oraz wizyt u klienta w czasie trwania gwarancji oraz po jej zakończeniu.  Cena zakupu zabezpieczeń, które ochronią nas przed przepięciami nie jest wygórowana i powinna znaleźć się w każdej wycenie systemu CCTV.


 Ze względu na występowanie przepięć możemy je podzielić na atmosferyczne oraz wewnętrzne.


 Wyładowania atmosferyczne są bardzo częstą przyczyną uszkodzeń sprzętu użytego w instalacji tj.: kamera telewizyjna, rejestrator, zasilacz oraz bezprzewodowy system video naszej produkcji. Bardzo ważnym elementem zabezpieczającym przed tym typem przepięć jest prawidłowo wykonana instalacja odgromowa. Niedopuszczalnym błędem w sztuce jest instalowanie urządzeń radiowych na masztach, które nie są podłączone do instalacji odgromowej budynków.  W przypadku uderzenia pioruna w maszt, który nie jest podłączony do instalacji odgromowej prąd w szczytowych wartościach może osiągnąć nawet 250 kA, co praktycznie sprawi, że nasze urządzenia fizycznie przestaną istnieć.  Prawidłowo wykonana instalacja została przedstawiona na rys1.


 Jeżeli nie mamy  możliwości uziemienia masztu, to należy się skupić na zabezpieczeniu torów video, zasilania oraz danych urządzeniami do tego przeznaczonymi.


 Przepięcia wewnętrzne to występujące skoki napięć w samej instalacji elektrycznej, która została wykorzystana do zasilenia użytych w instalacji CCTV urządzeń.  Niewłaściwie dobrany i słabej jakości zasilacz, który ma zapewnić stabilne działanie naszych zestawów przysporzy nam tylko problemów.  Należy pamiętać, żeby nie podłączać urządzeń radiowych oraz zasilaczy do wspólnego przewodu fazowego z silnikami, falownikami ani żadnymi innymi urządzeniami generującymi skoki napięć, lub duże obciążenia sieci.


 Decydując się na zakup zabezpieczeń, które uchronią nas przed uszkodzeniem sprzętu od strony zasilania, video oraz danych należy również zwrócić uwagę na prawidłowe podłączenie go do istniejącej instalacji. Kluczowe  jest podłączenie przewodu ochronnego, które odprowadzi ładunki, które mogą powodować uszkodzenia.   


   

 

 

 Takie zintegrowane urządzenie uchroni nasze systemy CCTV od niepożądanych przepięć.  Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które pozwolą utrzymać nasz system dozoru w bardzo dobrej kondycji technicznej przez długi czas i zabezpieczą go przed uszkodzeniami wynikającymi ze skoków napięć w naszej instalacji zasilającej.


 Prawidłowo wykonana instalacja zasilająca oraz video będzie niezawodna i będzie funkcjonowała znacznie dłużej. W punktach nadawczych bardzo rzadko zdarza się prowadzić przewody sygnałowe oraz zasilające na dłuższe odległości. W centrum monitoringu sprawa wygląda już nieco inaczej. Odbiorniki bezprzewodowe znajdują się na jednym maszcie a przewody często musza pokonać wiele metrów zanim trafią do rejestratora. Należy pamiętać, że dla odbiorników bezprzewodowych maksymalna długość przewodu koncentrycznego wynosi 70m długości. Przy transmisji sygnałów przewodem UTP odległość zwiększa się nawet do 1200m (przy zastosowaniu aktywnych nadajników – odbiorników). Nie zalecamy transmisji sygnału video, zasilania oraz danych jednym przewodem UTP ponieważ przy odległościach > 50m sygnały mogą się przenikać a tym samym generować zakłócenia i powodować wystąpienie przepięć. Każda nieużywana para przewodów powinna zostać podłączona do masy. Należy zwrócić uwagę na nie układanie przewodów w pobliżu linii zasilających – przenoszących duże natężenie prądu.


 Podsumowując:
Musimy wystrzegać się tanich zasilaczy, które powodują same w sobie zakłócenia i podwyższają ryzyko wystąpienia uszkodzeń. Należy poświęcić trochę więcej czasu na zaprojektowanie tras przewodów, które zaowocują bezproblemową pracą przez długi czas i uchronią nas przed kosztownymi serwisami. Nie bagatelizujmy uziemiania masztów nadawczo – odbiorczych. Cyfrowa transmisja video jak i analogowa, telemetria bezprzewodowa, systemy IP  powinny zostać zabezpieczone przed skutkami nagłych przepięć. Systemy mikrofalowe  użyte w naszych urządzeniach charakteryzują się wysoką czułością i ich zabezpieczanie powinno stanowić bardzo wysoki priorytet i stać się standardem w naszej codziennej pracy.


 Jeżeli potrzebują Państwo więcej porad lub po prostu pragną przedyskutować dobór zabezpieczeń w swojej instalacji, serdecznie zapraszamy do kontaktu. 

Bartosz Czerwiński, CAMSAT

Urządzenia bezprzewodowe naszej firmy współpracują z markami:

AlhuaBosch hikvision