Pomoc dla instalatorów

Instalatorzy którzy dopiero zaczynają pracę z systemami radiowymi często popełniają błędy które są bardzo istotne w przypadku instalacji systemów radiowych. Poniżej przedstawione są podstawowe problemy przy uruchamianiu zestawów radiowych.

 • Brak obrazu - podłączyć odbiornik pod monitor analogowy który nie generuje niebieskiego tła. Zmienić nr kanału pracy. Sprawdzić lub wymienić zasilacz. Przy złożonym systemie podłączyć tylko jeden zestaw radiowy i sprawdzić jego działanie. Kolejne zestawy uruchamiać pojedynczo.
 • Zrywanie synchronizacji lub „pływanie obrazu z góry w dół" - najczęściej powodem tego typu zakłóceń  jest zastosowanie zasilaczy impulsowych oraz zasilaczy o słabej wydajności prądowej. W takim przypadku trzeba wymienić zasilacz na stabilizowany transformatorowy lub nie impulsowy.

 • Śnieżenie obrazu :
   • Większa odległość niż pozwala system radiowy - dołożyć większą antenę kierunkową która zwiększy nam zasięg lub wymienić zestaw na inny który zapewni właściwą transmisję na wymaganą odległość.

Przeszkoda pomiędzy antenami - zastosować punkt retransmisyjny( kolejny taki sam zestaw) Uwagana przy retransmisji tracimy jeden kanał pracy.

 

 • Białe poziome pasy pojawiające się w różnych miejscach - zakłócenia z sieci   komputerowych. Przy tego typu zakłóceniach instalator powinien zmienić kanał pracy,  przesunąć maszt odbiorczy w miejsce gdzie nie będzie tego typu zakłóceń lub zmienić pasmo pracy np. z 5,8 GHz na 5,2 GHz.

 

 • Obraz zniekształcony - powyginany - zastosowano zasilacz impulsowy słabej jakości.
   • Możliwe jest także niedopasowanie impedancyjne przewodów video lub słaby sygnał video ( zastosować rezystor impedancyjny 75ohm równolegle video-GND lub za odbiornikiem zastosować wzmacniacz korekcyjny video) ten problem nasila się w przypadku stosowania pasywnych konwerterów skrętki słabej jakości.
   • Częstym błędem popełnianym przez instalatorów jest stosowanie jednego zasilacza dla nadajnika i odbiornika w punkcie retransmisyjnym.

   

 

Jeżeli klient  będzie podłączał urządzenia cyfrowe i analogowe na jednym obiekcie należy go poinformować o dwóch bardzo istotnych sprawach:

 • Nie można instalować na jednym maszcie odbiorczym urządzeń cyfrowych i analogowych ze względu na zakłócenia. Należy zbudować dwa maszty oddalone od siebie min. 5-7m - na jednym z nich zainstalować urządzenia analogowe a na drugim urządzenia cyfrowe.
 • Urządzenia cyfrowe CDS5021 wprowadzają opóźnienie 0.4 s , co w przypadku kamer obrotowych wprowadza lekkie niedogodności.

Urządzenia bezprzewodowe naszej firmy współpracują z markami:

AlhuaBosch hikvision