Monitoring bezprzewodowy – systemy cyfrowe i analogowe

Czym jest kamera bezprzewodowa?

Technologia bezprzewodowa w dzisiejszych czasach jest wykorzystywana w każdej dziedzinie naszego życia. Stosowana jest także w instalacjach telewizji przemysłowej, które w dalszej części będziemy nazywali monitoringiem bezprzewodowym. Kamery bezprzewodowe posiadają specjalny wbudowany nadajnik do przesyłania obrazu, dźwięku oraz sygnału do sterowania bezprzewodowo. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia wielu różnych technologii bezprzewodowych, gdzie każda z nich ma swoje unikalne wady i zalety. Oczywiście fakt, że urządzenia są bezprzewodowe nie oznacza, że nie potrzebują one zasilania. Wyjątkiem jest produkowana przez Camsat kamera bezprzewodowa iCAM-MobileHD, która posiada wbudowany akumulator pozwalający na pracę przez 12 godzin.

Kamery te działają na prostej zasadzie. Kamera łączy się z nadajnikiem, który bezprzewodowo przesyła sygnał do odbiornika. Ten podłączony jest do monitora lub rejestratora i w taki sposób otrzymujemy najprostszą instalację bezprzewodową.

Systemy analogowe vs systemy cyfrowe

Możemy wyróżnić dwa rodzaje transmisji danych, analogowe i cyfrowe.
Urządzenia analogowe przesyłają ciągły sygnał, który odebrany może być przez każdy odbiornik we właściwym zakresie częstotliwości. Oznacza to, że właściwie każdy może odebrać nasz sygnał analogowy lub go zakłócić.
Systemy cyfrowe działają na trochę innej zasadzie. Modulują one swój sygnał i dobierają odpowiednią częstotliwość w celu unikania zakłóceń. To sprawia również, że transmisja jest bezpieczniejsza i aby przechwycić obraz, dźwięk lub dane, odbiornik musi być połączony z nadajnikiem. Oznacza to, że kamera i odbiornik są programowane tak, aby przechodzić przez częstotliwość w takim samym tempie.

Typy sygnału bezprzewodowego

Niezależnie od tego, czy technologia jest analogowa, czy cyfrowa, większość urządzeń nadaje swój sygnał w paśmie 2,4 GHz lub 5,8 GHz. Swego czasu pasma 900 MHz i 1,2 MHz również były popularne, lecz teraz prawie całkowicie zostały wycofane z użytku.

Dostępne pasma częstotliwości:

Częstotliwość 2.4 GHz

Dostępne dla analogów i systemów cyfrowych. Jest to pasmo, na którym pracuje bardzo dużo urządzeń, przez co mogą wystąpić kłopoty z transmisją.

Częstotliwość 5.8 GHz

Dostępne dla analogów i systemów cyfrowych. Pasmo rzadziej używane i mniej podatny na zakłócenia.

WiFi

Kamery Wifi to bezprzewodowe kamery IP. Pozwalają one na połączenie wielu urządzeń jedną siecią lokalną za pośrednictwem routera bezprzewodowego. Zazwyczaj routery nie są podłączone do zestawów – trzeba je zakupić oddzielnie.

Czy można sprawić by kamera przewodowa działała bezprzewodowo?

Jak najbardziej. Istnieją łatwe w konfiguracji zestawy składające się z nadajnika podłączonego do kamery i odbiornika, który może być podłączony na przykład do rejestratora. Produkujemy systemy transmisji bezprzewodowej zarówno dla kamer analogowych jak i kamer IP, AHD i CVI. W naszej ofercie posiadamy urządzenia, które transmitują sygnał z jednej lub większej ilości kamer.

Czy zasięg bezprzewodowej kamery może być zwiększony?

Oczywiście. Istnieje możliwość utworzenia tak zwanych punktów retransmisji. Tworzy je się w sytuacji, gdy nie ma widoczności optycznej między kamerą a centrum monitoringu lub, gdy dystans jest zbyt duży do przesłania sygnału.

Przykład punktu retransmisji z wykorzystaniem CDS-EasyIP modułu transmisji bezprzewodowej dla kamer IP .