Data aktualizacji: 2016-10-15

Artykuł przedstawia kilka przykładowych zastosowań monitoringu wizyjnego opartego o bezprzewodowe systemy CCTV. Opisuje w jakich miejscach warto zastosować system monitoringu w celu ochrony dóbr i poprawy bezpieczeństwa.

Dbanie o komfort poprzez zwiększenie poczucia bezpieczeństwa

Jedna z ważniejszych zalet wizyjnych systemów zabezpieczeń jest poprawa komfortu psychicznego ludności poprzez zwiększenie ich poczucia bezpieczeństwa. Kamery zamontowane w takich miejscach jak hotele, puby, dyskoteki, ośrodki wypoczynkowe znacznie podnoszą poczucie bezpieczeństwa i komfort wypoczynku.

Domki wczasowe / pola namiotowe

Bezpieczeństwo oraz ochrona przed kradzieżą i wandalizmem jest jednym z głównych powodów montowania kamer monitoringu w miejscach, których stały dozór jest utrudniony np. z powodu rozległego obszaru.

Autostrady, monitoring bram wjazdowych

Monitoring zamontowany na bramkach autostrad, przy bramach wjazdowych pozwoli na rejestrowanie wszystkich pojazdów (marki pojazdu a nawet tablic rejestracyjnych) wjeżdżających i wyjeżdżających z obszaru monitorowanego.

Parkingi samochodowe

Monitorowanie parkingów samochodowych np. przed centrami handlowymi nigdy nie było tak łatwe. W sytuacji, gdy zajdzie potrzeba zastosowania instalacji monitoringu na już istniejącym obiekcie niezastąpiona okaże się bezprzewodowa transmisja obrazu i dźwięku. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć wielu problemów z kładzeniem instalacji przewodowej.

Radiowy system monitoringu dzielimy ze względu na rodzaj kamer:
– kamery IP
– kamery analogowe HD
– kamery analogowe PAL/NTSC.

Dodatkowo monitoring bezprzewodowy może obsługiwać kamery PTZ.

Obiekty z automatami do gier, napojów, przekąsek

Automaty do gier o raz przeznaczone do dystrybucji różnych produktów są często celem wandali, złodziei. W obiektach całodobowych idealnie sprawdzi się system CCTV stworzony w oparciu o kamery z dodatkowym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem lub ukryte kamery.

Recepcje i bary

Osoby pracujące w recepcji lub za barem są często ofiarami ataków agresywnych, pijanych klientów. W takich miejscach warto instalować kamery, które często pełnią funkcję odstraszająca potencjalnych agresorów.

Monitoring pracowników

Kamery skierowane na kasę z pieniędzmi służą między innymi do zniechęcenia pracowników do oszustwa. Dodatkowo systemy kamer zamontowane w biurach pozwalają pracodawcy „pilnować” aby pracownicy wykonywali swoje zadania w należyty sposób.

 

Muzea

Ochrona historycznych miejsc jest znacznie łatwiejsza przy wykorzystaniu systemu kamer CCTV, niż tylko przy wykorzystaniu pracowników pilnujących często rozległych terenów. Często w takich miejscach wykorzystywane są zarówno kamery zewnętrzne jak i wewnętrzne. Dodatkowo muzea, galerie często korzystają z systemów instalacji przemysłowych, które np. w połączeniu czujnikami ruchu, dymu mogą wykonywać określone zadania np. włączenie alarmu, zraszaczy czy zamknięcie rolet antywłamaniowych. Zazwyczaj w obiektach historycznych nie ma możliwości stworzenia instalacji monitoringu opartej o przewody. W takich miejscach największym zainteresowaniem cieszą się monitoring bezprzewodowy – link do produktów.

Dbanie o bezpieczeństwo ludności, mieszkańców miast

Pilnowanie porządku jest dużo łatwiejsze dzięki wykorzystaniu systemów monitoringu wykonanych w oparciu o kamery PTZ (Pan Tilt and Zoom), które mogą się obracać i przybliżać obraz. Dzięki temu operator monitoringu ma możliwość obserwacji pojazdów, ludzi, którzy zmieniają swoje położenie. Dodatkowo przybliżenie pozwala na nagranie np. tablicy rejestracyjnej pojazdu lub twarzy podejrzanego.