System bezprzewodowego monitoringu osiedla nie tylko może służyć do nagrywania niebezpiecznych zdarzeń, ale także odstrasza potencjalnych przestępców

 

Monitoring wizyjny planowany jest praktycznie w każdym nowo budowanym osiedlu. Jednak coraz częściej ze względu na ich niezawodność, nawet istniejące już wspólnoty mieszkaniowe decydują się na instalację takich urządzeń. W tym drugim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie bezprzewodowej transmisji. Stosując ją zaoszczędzimy nie tylko czas instalatora, również znacznie obniżymy koszt instalacji.

Monitorowanie terenu potrafi zmniejszyć przestępczość nawet o 80%. Jest to bardzo istotne dla miejsc, w których żyje wiele osób w różnym wieku oraz z różnych grup społecznych czy kulturowych. Właśnie z powodu zwiększenia bezpieczeństwa wzrosła akceptacja dla instalowania systemów monitoringu wizyjnego i stał się on jedna z podstawowych instalacji w budownictwie.

Zaletą monitoringu CCTV jest również możliwość obserwacji, nagrywania oraz sterowania kamerami z jednego punktu np. pomieszczenia ochrony, w którym znajdują się urządzenia do podglądu. Dzięki temu jeden pracownik w tym samym czasie jest w stanie mieć pod kontrolą duży obszar np. osiedla domów jednorodzinnych czy osiedla bloków mieszkalnych.

Jak wybrać system monitoringu osiedla

Na rynku dostępnych jest wielu producentów urządzeń wizyjnych i urządzeń rejestrujących. Oferta kamer i rejestratorów jest tak bogata, że bardzo trudno zdecydować, który sprzęt będzie najlepszy do monitoringu danego obiektu. Dlatego warto jest oddać się w ręce profesjonalistów, którzy projektują takie instalacje w celu uniknięcia pomyłek przy doborze urządzeń oraz w późniejszym etapie użytkowania.

Ile kosztuje monitoring osiedla

Ceny urządzeń CCTV znacznie spadły, dlatego nawet mniejsze, czy uboższe dzielnice mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Warto dodać, że takie systemy mogą działać całą dobę, a dzięki specjalnym funkcjom, monitorować nawet w nocy przy zastosowaniu trybu nocnego. Często zdarza się, że kamery znajdują się w znacznej odległości od rejestratora lub są bardzo rozproszone. Często koszt poprowadzenia okablowania z kamer do rejestratora jest bardzo wysoki dlatego zalecamy zastosowanie bezprzewodowych systemów transmisji wideo. Urządzenia bezprzewodowe obniżają znacznie koszty instalacji, koszt kładzenia kabli, koszt dodatkowych pozwoleń oraz nie powodują zniszczeń istniejącej już infrastruktury. Urządzenia bezprzewodowe nie tylko przesyłają obraz wideo, dźwięk, alarmy ale również umożliwiają sterowanie PTZ. Dodatkowo przekazują wszystkie funkcje, które posiadają kamery IP czy rejestratory. Mogą, jak urządzenie CDS-6IPMulti, mieć możliwość zasilania kamery PoE bezpośrednio z urządzenia nadawczego oraz podłączenie nawet 4 kamer IP bezpośrednio do jednego nadajnika, co znacząco obniża koszty instalacji.

Monitoring bezprzewodowy osiedla

Firma CAMSAT jest producentem urządzeń do bezprzewodowej transmisji obrazu, dźwięku oraz sterowania kamerami z 12 letnim doświadczeniem. W ofercie znajdziecie Państwo systemy transmisji dla kamer IPAHDCVI oraz CVBS. Bezprzewodowe przesyłanie sygnału z wykorzystaniem naszych produktów zapewnia jakość sygnału, która nie odstępuje od jakości sygnału przesyłanego po przewodzie. Poniżej znajdą Państwo przykładową instalację monitoringu osiedla, którą oparliśmy na produktach IP, które umożliwiają łatwą rozbudowę o kolejne kamery oraz dają możliwość podglądu obrazu na urządzeniach mobilnych.

Przykładowa instalacja monitoringu miasta oparta o kamery IP oraz system bezprzewodowej transmisji CDS-6IPeco oraz CDS-6IPMulti

 

 

Centrum monitoringu znajduje się w biurowcu numer 1 . System CCTV został stworzony przy wykorzystaniu urządzeń CDS-6IPecoCDS-6IP/SMACDS-6IPMulti.

Moduł CDS-6IPeco przesyła z biurowca 1A sygnał do modułu CDS-6IPeco, który znajduje się na budynku 1.

Sygnał z 3 kamer IP znajdujących się na parkingu 2A przesyłany jest z przez nadajnik CDS-6IPMulti do odbiornika CDS-6IP/SMA, który znajduje się na dachu budynku . Sygnał z centrum handlowego 2B, szpitala 2C, nie może być przesyłany bezpośrednio do centrum monitoringu 1 ze względu na blokowanie go przez biurowiec (brak widoczności optycznej).

Odbiornik radiowy Rx CDS-6IP/SMA z anteną dookolną znajduje się na budynku 2 i odbiera sygnał z nadajników Tx znajdujących się na budynkach 2A2B2C. Sygnał z wyjścia odbiornika Rx za pomocą przewodu zostaje podpięty do nadajnika, z którego sygnał przesyłany jest bezpośrednio do odbiornika Rx na budynku 1.

Obraz z kamer znajdujących się na boisku 3A, hali sportowej 3B oraz parkingu 3C przesyłany jest za pomocą nadajników (Tx) do odbiornika (Rx) na biurowcu 3. Odbiornik na biurowcu 3połączony jest przewodem do nadajnika, który znajduje się na tym samym budynku. Nadajnik przesyła sygnał do odbiornika znajdującego się w centrum monitoringu.